Trauksmes celšana ir veids, kā cilvēki var palīdzēt padarīt iestādes darbību godīgu un atklātu. Cilvēki var brīvi izteikt savu viedokli. Trauksmes celšanas likums palīdz Latvijas iedzīvotājiem novērst problēmas, kas kaitē sabiedrībai. Tas arī aizsargā tos, kuri ziņo par šīm problēmām, no sliktām sekām. Kopš 2022. gada 4. februāra Latvijā ir jauns Trauksmes celšanas likums, kas uzlabo veco likumu un ievēro ES noteikumus.

Kas ir trauksmes cēlējs?

Trauksmes cēlējs ir cilvēks, kurš stāsta par problēmu, kas var kaitēt citiem cilvēkiem. Viņš to dara, ja uzskata, ka informācija ir patiesa. Viņš iegūst šo informāciju darbā vai praksē. Trauksmes cēlējam var rasties problēmas, jo viņš stāsta šo informāciju.

Kā ziņot par problēmām Kultūras informācijas sistēmu centrā?

Katrs darbinieks var ziņot par iespējamu problēmu, kas var kaitēt sabiedrībai vai centra darbībai. Tas palīdz novērst problēmas, pirms tās kļūst nopietnas un bojā centra reputāciju vai rada zaudējumus. Darbinieki bieži pamanīs problēmas, jo viņiem ir zināšanas un pieredze. Ja izmanto iekšējo ziņošanas sistēmu, ziņojums ātri nonāk pie tiem, kas var palīdzēt. Tas ļauj ātri novērtēt un novērst problēmas vai atrast ilgstošas problēmas.

Kā ziņot par problēmām Kultūras informācijas sistēmu centrā?

Ikviens cilvēks var pastāstīt Kultūras informācijas sistēmu centram par problēmām, kas ir svarīgas sabiedrībai. Var arī ziņot Kultūras ministrijai.

Kā ziņot Kultūras informācijas sistēmu centram:

1. Var runāt ar kontaktpersonu, lai saņemtu palīdzību un uzzinātu, kā notiek ziņojuma izskatīšana. Ziņot var uz e-pastu: trauksme@kisc.gov.lv.

2. Var izmantot tīmekļa vietni trauksmescelejs.lv, lai iesniegtu ziņojumu elektroniski.

3. Var sūtīt ziņojumu pa pastu vai e-pastu uz iestādes adresi.

Tīmekļa vietnē trauksmescelejs.lv var lejupielādēt ziņojuma veidlapu, kuru var aizpildīt uz papīra. Ziņojumu uz papīra paraksta ar roku. Ziņojumu, ko sūta e-pastā, paraksta ar elektronisko parakstu.

Kas notiek pēc ziņojuma iesniegšanas?

Kad saņem ziņojumu, iesniedzēja vārdu un datus aizstāj ar citiem simboliem.

Ziņojuma un pievienoto pierādījumu informācija ir slepena. Cilvēkiem vai iestādēm, kas saņem ziņojumu, jāaizsargā iesniedzēja dati.

Datus var dot tikai tiem, kam tie vajadzīgi, lai izskatītu ziņojumu vai aizsargātu iesniedzēju un viņa ģimeni. Vairāk par aizsardzību var lasīt trauksmescelejs.lv mājaslapā. Kultūras informācijas sistēmu centrā ir kontaktpersona trauksmes celšanai:

Inta Miklūna-Žukeviča

Informācijas tehnoloģiju pakalpojumu pārvaldības procesu vadītāja