Kultūras informācijas sistēmu centrs no 2023. gada augusta līdz 2025. gada decembrim veic Eiropas Savienības plāna projektu. Tas ir par pārvaldes uzlabošanu un pakalpojumu padarīšanu pieejamākiem internetā. Tas arī palīdz uzņēmumiem. Projekts ir par vienotu pārvaldību un digitāliem risinājumiem kultūras iestādēm.

Projekta mērķis:

Digitalizēt galvenos procesus nozarē. Tas nozīmē, ka jāpielāgo galvenās informācijas sistēmas, lai tās atbilstu valsts IT mērķiem. Piemēram, jāuzlabo esošā bibliotēku kopkataloga sistēma, jāuzlabo muzeju krājuma sistēma, jāuzlabo informācijas sistēma "Mantojums" un jāuzlabo Latvijas Nacionālā arhīva pakalpojumi. Tāpat jāuzlabo Kultūras ministrijas IT pārvaldība.

Lai sasniegtu projekta mērķi:

  1. Izveido jaunu LNA e-pakalpojumu vietni. Tā būs ērta un viegli lietojama. Cilvēki varēs to izmantot arī telefonos. Vietnē būs meklētājs un pakalpojumi dažādās valodās.
  2. Uzlabo un modernizē 'Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs'. Tas palīdzēs viegli piekļūt muzeju informācijai un izmantot to telefonos.
  3. Atjauno NMKK darba vidi. Tas palīdzēs 700 muzeju darbiniekiem strādāt vieglāk un ātrāk.
  4. Uzlabo digitālos procesus sistēmā “Mantojums”. Tas padarīs dokumentu apstrādi ātrāku un vienkāršāku.
  5. Pilnveido valsts bibliotēku kopkatalogu. Tas apvienos dažādu bibliotēku katalogus un uzlabos datu kvalitāti.
  6. Ievieš un uzlabo datoru un drošības risinājumus Kultūras ministrijā.
  7. Vada projektu, lai sasniegtu visus mērķus.

Projektā sasniedzamie mērķi:

  1. Vienota IKT pārvaldība Kultūras ministrijā. Izveidota vienota IKT atbalsta sistēma un jauni pakalpojumi ar palīdzības dienestu.
  2. Izveidota jauna Latvijas Nacionālā arhīva e-pakalpojumu vietne, kas ir viegli lietojama un apstrādājama.
  3. Uzlabota Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga pieejamība internetā.
  4. Uzlaboti "Mantojums" sistēmas e-pakalpojumi, lai dokumentus var ātrāk un vieglāk apstrādāt. Sistēma ir savienota ar Būvniecības informācijas sistēmu.
  5. Izveidots vienots Latvijas bibliotēku katalogs.

Projekta ieguvumi:

  1. Jaunas kultūras informācijas sistēmas un e-pakalpojumi palīdzēs uzlabot esošās sistēmas. Tās būs piemērotas mūsdienu vajadzībām, piemēram, modernām tehnoloģijām un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tas palīdzēs arī izmantot datus izglītībā un biznesā, radot jaunus produktus un pakalpojumus. Tas veicinās kopīgu digitālā kultūras mantojuma pārvaldību un sadarbību starp iestādēm. Kultūras iestādes ciešāk sadarbojas ar sabiedrību, un tas uzlabos kultūras pakalpojumu kvalitāti.
  2. Kultūras ministrija veidos centralizētu IKT pārvaldību. Tas uzlabos ikdienas darbu iestādēs. Projekts palīdzēs efektīvi izmantot IKT resursus, palielināsies zināšanas par tehnoloģijām, un samazināsies administratīvie izdevumi.
  3. Jauni kultūras e-pakalpojumi un esošo uzlabojumi samazinās administratīvo slogu kultūras nozarē.

Projekta nauda kopā ir 2 477 960 EUR. No šīs naudas 2 084 000 EUR nāk no Atveseļošanas fonda plāna. Valsts dod 393 960 EUR, lai segtu PVN. 

Projekts sākas 2023. gada 14. augustā. 

Projekts beidzas 2026. gada 31. maijā. 

Latvijas Nacionālā bibliotēka ir partneris šajā projektā.