Bibliotēkas
Semināra dalībnieku kopbilde, kur dalībnieki stāv pie ekrāna ar projekta logo
Semināra dalībnieku kopbilde Rīgā, 2025. gada 4. aprīlis. Foto: Liene Miķelsone

2025.gada 4. aprīlī Rīgā notika Kultūras informācijas sistēmu centra organizētais vidustermiņa seminārs ES līdzfinansētā projekta “Bibliotēku tilti: trešo valstu valstspiederīgo integrācijas un iekļaušanas veicināšana Eiropā, izmantojot bibliotēkas un vietējās partnerības” (LIBRI) ietvaros.

Pasākumā piedalījās pārstāvji no projekta partnerorganizācijām Francijā, Itālijā, Polijā, Rumānijā un Nīderlandē. Visi pārstāvji izteica atziņu, ka dalība projektā ir ļoti vērtīga gan lokālā, gan  starptautiskā kontekstā. Vienlaikus projektā izvirzīto mērķu īstenošana ir liels izaicinājums, jo projekta darbības joma ir sarežģīta un prasa papildu pūles un ieguldījumu. Izaicinājumu spektrs skar ne tikai bibliotēkas un to pakalpojumus, bet arī sadarbību ar pašvaldībām un citām iestādēm, kas veic integrācijas darbu. Bieži vien komunikācija   un sadarbība ar trešo valstu pilsoņiem nav vienkārša, jo dažādu indivīdu ieinteresētībā sadarbībā ir ļoti atšķirīga.

Dažādu valstu pārstāvju dalīšanās pieredzē bija ļoti vērtīga un bagātinoša, jo katras valsts situācija šajos jautājumos ir citādāka un prasa atšķirīgus risinājumus. Ir jādomā par jauniem pakalpojumiem bibliotēkās, piemēram, par jaunu sociālo platformu izveidi, lai piedāvātu visas nepieciešamās informācijas pilnu spektru.

Tāpat seminārā tika pārskatīts projekta turpmākais laika plāns, komandu pārstāvjiem paužot savas vēlmes un vajadzības attiecībā uz turpmāko projekta periodu un precizējot ziņojumu un citu atskaites dokumentu iesniegšanu.

Centrs kā partneris no 2024. gada maija līdz 2026. gada maijam īsteno sadarbību Eiropas Savienības atbalstītajā projektā “Bibliotēku tilti: trešo valstu valstspiederīgo integrācijas un iekļaušanas veicināšana Eiropā, izmantojot Bibliotēkas un vietējās partnerības” (LIBRI AMIF-2023-TF2-AG-CALL-AMIF), ko administrē nevalstiskā organizācija Bibliothèques Sans Frontières (Francija) sadarbībā ar Viesmīlības pilsētu un teritoriju nacionālo asociāciju (Association Nationale Des Villes Et Territoires Accueilants, Francija) un ar partneriem - Bibliothèques Sans Frontières Italia (Itālija), Kultūras informācijas sistēmu centru, Informācijas sabiedrības attīstības fondu (Fundacja Rozwoju Spoleczenstwa Informacyjnego, Polija), Nākotnes kopienu asociāciju (Asociata Comunitatile Viitorului, Rumānija) un Eiropas bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociāciju biroju (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations, Nīderlande).

Projekta mērķis: izstrādāt un īstenot integrācijas stratēģiju un plānu, kas paredz trešo valstu pilsoņu sekmīgu iekļaušanu sabiedrībā reģionālā līmenī un vietējā kopienā, izmantojot bibliotēku pakalpojumus:

  • nodrošināt trešo valstu pilsoņu piekļuvi pielāgotiem bibliotēku resursiem un pakalpojumiem, kas atbalsta to integrāciju vietējā kopienās
  • veicināt vietējo stratēģiju un partnerību attīstību, kas atbalsta integrāciju un trešo valstu pilsoņu iekļaušanu

Paredzamie rezultāti:

  • bibliotēkās/citās vietējās iestādēs esošo iniciatīvu atbalsta aktivitāšu kartēšana (tīmekļvietnes izveide);
  • satura – ceļvežu, tiešsaistes rīku – veidošana bibliotekāriem, lai palīdzētu starpkultūru komunikācijas īstenošanā;
  • labās prakses piemēru saistībā ar trešo valstu pilsoņu integrāciju apkopošana un izplatīšana;
  •  Metodoloģijas un stratēģijas izvietošana un satura izplatīšana uz īpaši izstrādātas platformas (E-PANEMA).

Ilma Elsberga

projekta vadītāja asistente
ilma.elsberga [at] kisc.gov.lv