Aizvadītajā nedēļā, no 24. līdz 28. aprīlim visā Latvijā norisinājās ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2023”, kurā jau 14. gadu aktīvi piedalījās arī Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) kā nacionālais partneris sadarbībā ar Latvijas pašvaldību publiskajām bibliotēkām.
Digitālā nedēļa tika atklāta pirmdien, 24. aprīlī ar augstākā līmeņa ekspertu diskusiju “Kāds būs digitālo prasmju gads Latvijā?”, kurā piedalījās arī KISC direktora vietnieks IKT jautājumos Jānis Ziediņš, kurš stāstīja par KISC ilggadējo sadarbību ar pašvaldību publiskajām bibliotēkām un bibliotēku nozīmi digitālo prasmju apguvē iedzīvotāju vidū. Diskusijai varēja sekot tiešraidē portālā TVNET, kā arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) Facebook lapā
Piektdien, 28. aprīlī, Kultūras informācijas sistēmu centrs rīkoja informatīvu tiešsaistes semināru "Valsts vienotajā bibliotēku tīklā un tiešsaistē brīvpieejā pieejamie kultūras un izglītības resursi un e-pakalpojumi saziņai ar valsts pārvaldi”. Seminārā tika skatītas šādas tēmas:
- Datubāzu e-resursi valsts Vienotajā bibliotēku tīklā (Agrita Sagalajeva, KISC programmas koordinatore)
- “Virtuālie asistenti un tiešsaistes resursi – mūsdienīgs izglītības process no pedagogu skatu punkta!” (Letonika.lv sagatavots video sižets)
- “Lursoft resursi. Datu ieguve un izpēte studiju procesam” (Līga Lūse-Zambare, pārdošanas daļas vadītāja)
- “Valodas tehnoloģiju rīki tulkošanai un ātrai saziņai ar valsts pārvaldi” (Jānis Ziediņš, KISC direktora vietnieks IKT jautājumos)
- “Latvijas Nacionālā arhīva portāla e-resursi” (Arnis Riškovs, KISC datorsistēmu un datortīklu administrators)
- “E-grāmatas - 21. gadsimta lasīšanas izaicinājums” (Sintija Buhanovska, apgāda “Zvaigzne ABC” digitālās nodaļas vadītāja)
Semināru vadīja: KISC vecākā referente, mācību vadītāja Inga Niedra.
Seminārā tika uzdots jautājums par Latvijas Nacionālā arhīva datubāzu izmantošanu: "Kā drīkst izmantot datu bāzes? Autortiesības?" Kā solījām, konsultējāmies ar KISC informācijas tehnoloģiju pakalpojumu pārvaldības procesu vadītāju Intu Miklūnu-Žukeviču un sniedzam sekojošu atbildi:
Latvijas Nacionālā arhīva publiski pieejamās datubāzes, kurām satura devējs ir piešķīris atļauju brīvi piekļūt, drīkst izmantot saskaņā ar konkrētās vietnes Izmantošanas noteikumiem. Brīvpieejā piedāvātā satura kopēšana, pārpublicēšana un demonstrēšana publiskos pasākumos bez satura devēja rakstiskas atļaujas ir aizliegta.
Turklāt datubāzes ir autortiesību aizsardzības objekts un audiovizuālo, foto un skaņas dokumentu izmantošanai ir nepieciešama arī darbu mantisko tiesību īpašnieku atļauja jeb licence. Parasti ir jāslēdz licences līgumi (var būt attālināti distances līgumi).
Prezentācijas un semināra videoieraksts pievienots ziņai.