Gaidot Lielās mūzikas balvas 2021 noslēguma ceremoniju, kas paredzēta 8. marta vakarā, aicinām vairākus balvai nominētos māksliniekus un koncertus tuvāk iepazīt audiovizuālo ierakstu portālā Diva.lv (www.diva.lv), kurā Kultūras informācijas sistēmu centrs augstā tehnoloģiskā kvalitātē brīvpieejā tiešsaistē piedāvā digitalizētu kultūras saturu – sākot ar pagājušā gadsimta vidus audio un video ierakstiem no televīzijas un radio arhīva līdz pat aktuālākajiem notikumiem Latvijas muzikālajā dzīvē.
No kategorijā “Gada koncerts” izvirzītajiem nominantiem portālā Diva.lv atradīsim divus ļoti interesantus koncertus, kuri noteikti sagādās prieku mūzikas baudītājiem, aizvedot mūs gan 50 gadus senā Latvijas mūzikas pagātnē, gan dodot ieskatu pašu jaunāko latviešu komponistu daiļradē. Pūtēju orķestra “Rīga” festivāla “Windstream 2021” noslēguma koncertā orķestra, pavadošās grupas un solistu Ata Ieviņa un Ata Zviedra izpildījumā skan Viļņa Šmīdberga un Gunāra Šimkus jaundarbs “Katedrāle” – lielformas simforoka kompozīcija rokgrupai un pūšaminstrumentiem, kuras pamatā ir Gunāra Šimkus privātajā arhīvā glabātās rokgrupas “Katedrāle” oriģinālkompozīciju skices un piezīmes. Skaņdarbs veido simbolisku tiltu no mūsdienām uz Latvijas rokmūzikas pirmsākumiem 20. gadsimta 60. un 70. gadu mijā, kad radās, iespējams, pirmā latviešu rokgrupa “Katedrāle”. Savukārt Latvijas Radio kora koncertā “A-Ronne”, kas norisinājās JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāla “deciBels” ietvaros, skan trīs jauno latviešu komponistu skaņdarbu pirmatskaņojumi – Alise Rancāne, Agita Reķe un Evija Skuķe ir radījušas skaņdarbus, metot tuvākus vai tālākus tiltus ar Lučiāno Berio maģistrālo skaņdarbu “A-Ronne”.
“Par izcilu sniegumu gada garumā” nominētā ērģelnieka Aigara Reiņa ērģeļspēle Rīgas Domā dzirdama Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektora, atskaņotājmākslinieka un diriģenta Guntara Prāņa jubilejas koncertā un komponista un ērģelnieka Romualda Jermaka 90. jubilejas koncertā, kā arī latviešu mūzikas festivāla “Latvijas rudens” noslēguma koncertā „Debespulkstenis”.
“Gada komponista” nominanta Jēkaba Jančevska devumu varam baudīt gados jaunā, bet jau augstu novērtētā komponista pirmā kormūzikas autoralbuma “Aeternum”, ko atzinīgi novērtējuši arī kritiķi ārzemēs, prezentācijas koncertā Dzintaru koncertzālē, kur skan astoņas Jēkaba Jančevska dziesmas jauktajam korim Rīgas Doma kora skolas jauktā kora un diriģenta Jurģa Cābuļa interpretācijā.
Savukārt balvai “Gada jaunais mākslinieks” izvirzīto dziedātāju Edgaru Ošleju varam redzēt un dzirdēt starptautiski atzītā basbaritona Egila Siliņa sešdesmit gadu jubilejas koncertā “LNSO un Rahmaņinova Aļeko” no Latgales vēstniecības GORS. Koncertierakstā augstā tehnoloģiskā kvalitātē varam skatīties un klausīties Franča Šūberta un Riharda Štrausa dziesmas, kā arī Sergeja Rahmaņinova operas Aļeko koncertuzvedumu ar paša gaviļnieka Egila Siliņa dalību, un līdztekus Edgaram Ošlejam Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Andra Pogas vadībā, Valsts akadēmisko kori Latvija, Lieni Kinču, Mihailu Čuļpajevu.
Koncertu ieraksti veikti pēc 2020. gadā izsludinātā Kultūras informācijas sistēmu centra aicinājuma pasākumu rīkotājiem pieteikt kultūras norises ieskaņošanai audiovizuālā formā jeb digitālai fiksēšanai ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu īstenotā projekta “Kultūras mantojuma satura digitalizācija" (1. un 2. kārta) ietvaros un ar Valsts Kultūrkapitāla fonda programmas KULTŪRELPA atbalstu. Līdz šim ir pieteiktas un ierakstītas 57 kultūras norises, no kurām 54 koncerti skatāmi un klausāmi portālā Diva.lv, turklāt piedāvājumu regulāri papildina ar jaunu kultūras norišu ieskaņojumiem. Koncertu digitālo fiksēšanu producentes Dainas Markovas un režisoru Jura Sējāna un Ginta Fārenhorsta vadībā īsteno kompānija SIA “HDPD Productions & Dreams” (HDPD), projekta vadītāja no Kultūras informācijas sistēmu centra puses ir Annija Vucāne.
Pasākumu rīkotāji un producenti joprojām tiek aicināti pieteikt kultūras norises digitālai fiksēšanai – visu projekta īstenošanas laiku, līdz pat 2022. gada augustam. Tiek apzinātas un digitalizētas gan profesionālās mūzikas un skatuves mākslas norises, gan vērtīgākais amatiermākslas kolektīvu sniegums. Pieteikt norises iespējams sazinoties ar projekta vadītāju Anniju Vucāni (annija.vucane@kis.gov.lv) vai producenti Dainu Markovu (hdpdproductionsdreams@gmail.com).
Iespēju digitalizētās kultūras norises noskatīties brīvpieejā augstā tehnoloģiskā kvalitātē ar ERAF atbalstu nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas minētajā tiešsaistes vietnē Diva.lv Latvijas iedzīvotājiem piedāvā augstvērtīgu digitalizētu kultūras saturu – sākot ar pagājušā gadsimta vidus audio un video ierakstiem no televīzijas un radio arhīva līdz pat aktuālākajiem notikumiem Latvijas muzikālajā dzīvē.